Mida peaks teadma enne kutsika ostu

Küsimused, mida võiks esitada kasvatajale kui ostad kutsikat.

1. Sugupuu.

Kas kasvatajal on ette näidata kutsika sugupuu? Kas ta oskab vastata küsimustele sugupuu kohta?

 

2. Düsplaasia ja silmauuringud.

Kas emasel ja isasel koeral on tehtud düsplaasia uuringud? Liigestehaigused on pärilikud ja vanemate, õdede, vendade uuringud räägivad ka Sinu kutsika võimalikest pärilikest haigustest.

Kas koertele on tehtud silmauuringud? Millised on tulemused?

 

3. Temperament.

Kas sul on võimalik näha kutsika mõlemaid vanemaid? Tihtipeale elab kasvataja juures ainult emane koer, paaritatud on mujal. Küsi, kas isase kohta on fotosid. Kutsikas pärib nii emalt kui isalt omadusi - kui sulle kutsika vanemad ei meeldi, kaalu mujalt kutsika ostmist.

 

4. Vaktsineerimine, ussikuur, kiip.

Väga oluline on, et kasvataja annab uude kodusse kutsika kes on kiibistatud, saanud esimese vaktsiini, läbinud 2 x ussikuuri ja see kõik on kirjas koera Europassis.

Lisaks eelpool nimetatule kasvataja-loomaarstina kannan oma kennelis hoolt, et kutsikad saaksid esimese nelja elukuu jooksul  3 x  vaktsineeritud st. kutsikas saab kõik vajalikud vaktsiinid esimeseks eluaastaks.

Edaspidine tervisehooldus on koeraomaniku vastutada.

 

5. Leping ja tõutunnistus.

Ostes tõukoera pead sa sõlmima müüjaga ostu-müügi lepingu ja saama kutsikaga kaasa tõutunnistuse. Ostes kutsika järelmaksuga, saad tõutunnistuse alles siis, kui viimane osamakse on tehtud.

Koera tõutunnistusel on kirjas kutsika sünniaeg, vanemad, mõlema vanema sugupuu ja tiitlid, kasvataja andmed, kiibi number.

 

6. Garantiid.

Mida on lepingus lubatud? Kas sa saad kutsika kasvatamiseks kasvatajalt igakülgset abi? Kuidas sa saad abi, kui kutsika kasvataja ei ela sinuga samas linnas või samas riigis? Mis juhtub, kui kutsikas pole selline, nagu lubatud?

 

 

Kui sulle väidetakse, et tõutunnistust pole, sest seda teha on liiga kallis või et see on lätikeelne (või muus tundmatus/arusaamatus keeles) ja sa ei saa sellest niikuinii aru või tõutunnistust pole, sest kutsikate isa pole samast tõust, mis kutsikate ema, siis ära osta seda kutsikat.

Eeldusel, et sa tahad osta puhtatõulist kutsikat, peavad kutsika ema ja isa olema mõlemad samast tõust ja tõupaberitega.

NB! Kasvatajalt, kes müüb vaktsineerimata kutsikaid, ei tohiks koera võtta, sest see näitab äärmist hoolimatust oma loomade tervise suhtes!

Peale ostmist tuleb koer enda nimele ümber registreerida Eesti Kennelliidus. Koera enda nimele registreerides lisatakse tõutunnistusele ka sinu kui uue omaniku andmed. Kui koer on juba märgistatud (tätoveering, mikrokiip), on ka see märgitud tõutunnistusele.

Tihtipeale on madal hind märk kehvast kvaliteedist, samas ei garanteeri kutsika kõrge hind alati kvaliteeti.


 

Enne kui toote koju kutsika, vaadake kas te olete selleks valmis: 

 1. Kas mul on koera jaoks piisavalt aega? Iga päev peab temaga suhtlema, teda toitma, hooldama, treenima.
 2. Kas minu kodus on koera jaoks piisavalt ruumi? Kuhu ma lähen koeraga jalutama?
 3. Kas minu sissetulek võimaldab osta koerale toitu, külastada veterinaari ja treenida koera? Selle peale võib kuluda üle 1000 krooni kuus.
 4. Kõik pereliikmed tahavad lemmiklooma. Lemmiku võtmise otsus peab olema kooskõlastatud kõikide pereliikmetega. Looma ei tohi võtta kellegi vastuseisust hoolimata.
 5. Sinul ega Sinu pereliikmetel ei ole loomakarvade vastu allergiat. Vastavaid teste saad teha allergoloogi juures. Tea, et see probleem ei ole mitte haruldane ja karva-allergiaga lastele ei tohiks kindlasti looma võtta.
 6. Kellele ma jätan koera, kui sõidan puhkusele või komandeeringusse?
 7. Kas ma olen valmis täitma koerapidamise eeskirju?
 8. Kas mul on piisavalt visadust koera treenimisel ja kodu koristamisel?
 9. Kas ma suudan leppida lemmikkingade kaotusega ja muude koerapoolt tekkitatud õnnetustega?
 10. Mis juhtub, kui ma olen sunnitud ära kolima? Kas ma olen valmis oma plaanide luhtumiseks, kui ma ei leia koerale uut kodu?
 11. Kas seda kõike ma aktsepteerin ka järgnevad 15 või enam aastat?