Koeranäituse ABC

 

Enne kui oma koeraga esmakordselt mõnele näitusele minna, oleks tark tegu käia mõnel näitusel ilma koerata vaatamas, mida seal õieti tehakse. Kindlasti tuleks nõu pidada ka oma koera kasvatajaga. Võimalusel võiks minna näitusele, kus ka kasvataja kohal on, et ta saaks teile kohapeal toimuvat selgitada ja juhendada.

 

Et säästa end piinlikest hetkedest ringis, tuleks koeraga enne näitust natuke trenni teha. Ei midagi keerulist: joosta ringiratast, koer rihma otsas, et ta õpiks teie kõrval jooksma, ei tiriks ega lohiseks järel. Tuleks õpetada koer seisma ja hambaid näitama. Kuidas kõik need asjad täpselt käivad, saab kõige paremini teada kas näitusetreeningutel, mida korraldavad koertekoolid, või oma kasvatajalt.

 

Muuhulgas oleks hea teada kohtunike käemärkide tähendusi. Kuna kohtunikke on paljudest eri riikidest, siis keeleprobleemide vältimiseks kasutavad paljud kohtunikud ringis käemärke, näitamaks, kas nad tahavad, et te jookseksite koeraga ringiratast, jookseksite ringi teise otsa edasi-tagasi või teeksite kolmnurka.

    

 

Näitusele kaasa võetavate asjade nimekiri:

 

 • Koera pass (mis tõendab kehtivat vaktsineerimist)
 • Number, mille näituse korraldajad saadavad umbes nädal enne näituse toimumist postiga. Samas ümbrikus on tavaliselt ka juhised, kuidas näitusepaika sõita.
 • Haaknõel või klamber numbri riietele kinnitamiseks, või spetsiaalne numbrihoidik, mida müüakse lemmikloomapoodides ja näitustel.
 • Maiuseid või väike mänguasi koera motiveerimiseks ringis.
 • Hari, et anda enne ringiminekut koerale viimane lihv.
 • Näituserihm. Esimestel näitustel kutsikaklassis ajab asja ära ka neutraalset tooni peenemat sorti poolpoov jalutusrihm. Näitusekarjääri jätkudes tuleks siiski soetada spetsiaalne näituserihm.
 • Majapidamispaberit ja paar kilekotti koera järelt koristamiseks.
 • Koera joogikauss ja vajadusel ka vesi, kui pole kindel, kas seda kohapeal kusagilt saab.
 • Sularaha. Näitused on muuhulgas ka kohaks, kus lemmikloomatarvete maaletoojad oma kaupa pakuvad. Kaardiga maksmise võimalust näitustel reeglina pole. Enamasti tuleb ka näitusekataloog ise osta, kuigi vahel on see näitusele registreerumise hinna sees.

   

 

Koeranäituse kirjutatud ja kirjutamata reeglid.

 

Koeranäitused on mõeldud koerte tõustandardile vastavuse ja aretuskõlblikkuse määramiseks.
Igale koeraomanikule on tema koer armsaim ja ilusaim. Kodunt väljaspool kehtivad paraku objektiivsed tõustandardist lähtuvad kriteeriumid koera välimuse ja iseloomu hindamiseks. Näitusele tuleb kindlasti minna enne, kui oma koera aretuses kasutada – teda paaritada. Kuid koeranäitustesse võib suhtuda ka kui toredasse hobisse, mis on koerale ja tema omanikule lõbusaks ajaveetmise ja teiste sama huvialaga tegelejatega suhtlemise kohaks.
 
Näitusel kirjeldab tõugu tundev hindaja – kohtunik – iga koera plusse ja miinuseid, annab hinde (suurepärane, väga hea, hea jne) ning reastab koerad paremusjärjekorda. Saadud hinde tähistamiseks annab kohtunik koera esitlejale – händlerile – lindi. Roosa lint tähendab Eestis parimat võimalikku hinnet, teie koer on suurepärase välimusega. Punane lint tähendab teist võimalikku hinnet, väga head, ja sinine lint lihtsalt head. Mõnes riigis, nt. Lätis, on kõrgeima hinde märgiks punane lint ja roosat linti üldse ei jagata.
 
Näitusel tuleks käituda lugupidavalt ja tähelepanelikult teiste koerte ja esitlejate suhtes. Ringis tuleb jälgida, et sina ja sinu koer ei segaks teisi võistlejaid. Hoia enda ja teiste koerte vahel mõõdukat distantsi. Jälgi, et maiused ei kukuks maha, kus nad võivad hajutada teiste koerte tähelepanu. Korista oma koera järelt nii ringis kui kogu näituse territooriumil, ka näituse õuealal. Selleks varusta end piisava hulga kilekotikeste ja majapidamispaberiga.
 
Kui sinu emasel koeral on näituse ajal jooksuaeg, hoolitse, et ta ei häiriks isaseid koeri. Korista oma koera “märgistused” hoolikalt. Jooksuajal emase koeraga tuleks näituseruumi tulla vahetult enne oma ringi algust ja lahkuda kohe pärast hindamist. Abiks on ka spetsiaalsed jooksuaja lõhnu varjavad spray´d, mida müüakse lemmikloomakauplustes.
 
Koeraomanikud, eriti isaste koerte omanikud, peavad jälgima, et nende koerad ei oleks teiste koerte suhtes agressiivsed. Uudses olukorras, lähedases kontaktis suure hulga teiste koertega, võib ka kodus väga rahumeelne koer kergesti, ja peaasi, ootamatult ärrituda.
 
Kui plaanite pikemat näitusekarjääri, tasub tõsiselt mõelda puuri soetamisele. Tihti mõeldakse, et koer tajub puurisolekut vangistusena. Nii see ongi, kui koer esimest korda puuri panna alles näitusel. Kui aga puur vastab koera suurusele ja koera harjutada kodus eelnevalt puuriga, siis on puur koerale kärarikkal näitusel hoopis tema turvaline pesa, kus rahulikult puhata näitusemelust.
 
Enne näitust korrasta oma koera kasukas erilise hoolega: pese, vajadusel föönita, kammi;
Näitusel osaledes on keelatud koera ninapeegli värvimine ja karva töötlemine karvastruktuuri ja värvi muutvate ainetega. Lubatud on korrigeerida käpaümbrust (pikaks kasvanud karvu varvaste vahel) ja käppade tagaosa ehk piirkonda kannaliigesest kuni küünarliigeseni (sinna ei kuulu nn. püksid).
 
 

Autor: Elo Odres

Allikas: ESTÜ koduleht